Dzisiaj jest wtorek, 20 sierpnia 2019r. Imienieny Bernarda i Sobiesława
APEL W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. A. MIELĘCKIEGO W KOŹMINKU Z OKAZJI NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

APEL W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. A. MIELĘCKIEGO W KOŹMINKU Z OKAZJI NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

05 marca 2019 roku w Szkole Podstawowej im. A. Mielęckiego w Koźminku  odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca bohaterską i niezłomną postawę żołnierzy, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni, ale podjęli opór przeciwko komunistycznemu reżimowi. Na obchody zostali zaproszeni : pani Dyrektor, nauczyciele i uczniowie.

Akademia została przygotowana przez p. Jolantę Mruk - Jaźwiecką i p. Różę Buchnajzer  oraz  uczniów klasy VIIA i IIIA,B,C gimnazjum. Jej celem było kształtowanie postaw patriotycznych, budzenie wrażliwości na święta narodowe oraz emocjonalne wiązanie uczniów  z Ojczyzną.

Uroczystość rozpoczęła się od przedstawienia wstępnych informacji, że ideą przewodnią tego państwowego święta jest uświadomienie rodakom prawdy o roli, jaką ci żołnierze odegrali w naszej powojennej historii. Następnie zebrani obejrzeli filmy ukazujące walkę ?żołnierzy wyklętych?. W kolejnej części uroczystości wysłuchaliśmy montażu słowno - poetyckiego w wykonaniu szkolnych recytatorów. Podczas akademii zostały wykorzystane wiersze będące wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych.

Prowadzącymi akademię byli Małgorzata Stempień, Oskar Danielewski i Oskar Majda. Uroczystość podsumowano słowami, że ważne jest, aby każdego roku, zgodnie z wolą Sejmu RP, obchodzić w marcu Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jako państwowe święto. Nasza szkoła na pewno będzie pamiętać!!!   

 

Jolanta Mruk - Jaźwiecka, Róża Buchnajzer