Dzisiaj jest poniedziałek, 23 września 2019r. Imienieny Tekli i Bogusława
GMINNE OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

GMINNE OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

W tym roku obchody Narodowego Święta Niepodległości miały wyjątkowy wymiar, ponieważ świętowaliśmy 100-lecie odzyskania niepodległości. Stało się już tradycją, że w gminie Koźminek dzień 11 listopada obchodzony jest bardzo uroczyście. Inaczej nie mogło być też w tym roku.

Obchody rozpoczęły się od przemarszu, do  kościoła parafialnego, pocztów sztandarowych Ochotniczej Straży Pożarnej, szkół działających na terenie gminy Koźminek, pszczelarzy, Gminnej Orkiestry Dętej, Zespołu Śpiewaczego Koźminiacy, delegacji z wieńcami, przedstawicieli nauczycieli i rodziców ze Szkoły Podstawowej w Nowym Nakwasinie, niosących okolicznościowy baner, oraz mieszkańców.

Ważnym elementem przedsięwzięcia była kampania promująca świętowanie niepodległości prowadzona przez uczniów ze szkoły w Nowym Nakwasinie, a polegająca na rozdawaniu pod kościołem materiałów związanych z akcją. Szkoła nawiązała współpracę z Fundacją Centrum im. Władysława Grabskiego i wzięła udział w ogólnopolskiej kampanii "Dumni z Polski", w ramach której otrzymała materiały edukacyjne m.in.: chorągiewki, flagi, balony, przypinki  i śpiewniki.

Ksiądz proboszcz Maciej Jóźwiak odprawił uroczystą Mszę Św. w intencji ojczyzny, na której oprócz władz gminy i przedstawicieli różnych organizacji licznie zgromadzili się też mieszkańcy. Po zakończonym nabożeństwie okolicznościowe przemówienie wygłosił Wójt Gminy Koźminek Pan Andrzej Miklas nawiązując do wydarzeń sprzed 100 lat. Następnie, dalsze prowadzenie uroczystości przejął nauczyciel ze Szkoły Podstawowej w Nowym Nakwasinie Pan Roman Jaskulski, który zaprosił zgromadzonych do obejrzenia i wysłuchania części artystycznej poświęconej 100-leciu odzyskania niepodległości. Jako pierwszy zaprezentował się zespół Śpiewaczy Koźminiacy, którego repertuar związany był z rocznicą. Po gromkich brawach zaprezentowali się uczniowie i chór ze Szkoły Podstawowej w Nowym Nakwasinie. Na początku dziewczyny przedstawiły układ choreograficzny ze szarfami, którego zwieńczeniem było ułożenie flagi biało-czerwonej z czterech fragmentów tkaniny. Uczniowie klas V-VIII, z powagą  i szacunkiem przy akompaniamencie muzyki naszego wielkiego Polaka Fryderyka Chopina, recytowali wiersze patriotyczne, a  całości dopełniał szkolny chór, prezentując pieśni patriotyczne "Rotę", "Hymn strzelecki", "Marsz Pierwszej Brygady" ("Legiony")  oraz piosenkę "Miejcie nadzieję". Ważny element dekoracji stanowiło Drzewo Niepodległości, w którym korzenie i pień symbolizowały ofiarę poniesioną przez naród polski, natomiast korona drzewa była zwieńczeniem tego wysiłku, czyli niepodległością. Dokładnie o godzinie 1200 część artystyczna została przerwana, ponieważ wszyscy zebrani zostali zaangażowani w projekt "Niepodległa do hymnu", w ramach którego w całej Polsce i w wielu miejscach na świecie w samo południe został odśpiewany hymn państwowy.Po tym elemencie uczniowie z Nowego Nakwasina kontynuowali swój występ, który został zakończony ułożeniem puzzli historycznych, których motywem przewodnim był patriotyzm. Bardzo efektowne wystąpienie uczniów zostało nagrodzone przez zgromadzonych dużymi brawami. Ostatnim już elementem części artystycznej zaprezentowanej w kościele był koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Gminnej Orkiestry Dętej, który został doceniony aplauzem przez zgromadzonych. Następnie, uformowano kolumnę przemarszową w kolejności: prowadzący - dowódca uroczystości, orkiestra, poczty sztandarowe, Zespół Koźminacy, delegacje z wieńcami, pozostali uczestnicy. Celem maszerujących było dotarcie pod pomnik znajdujący się na rynku w Koźminku, przy którym honorową wartę pełniły harcerki ze Szkoły Podstawowej w Nowym Nakwasinie. Na rynku miała miejsce już ostatnia część obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Nastąpiło m.in. złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem przez: Wójta Gminy Koźminek, Wójta elekta, Przewodniczącego Rady Gminy, proboszcza parafii w Koźminku, Dyrektorów Gminnych Jednostek Oświatowych i Ochotniczą Straż Pożarną.

Dla uczczenia tak ważnej rocznicy uczniowie Szkoły Podstawowej w Nowym Nakwasinie wypuścili 100 balonów z helem w narodowych barwach. Każdy balon symbolizował jeden rok wolności.

Po okolicznościowym wystąpieniu Pana Wójta Gminy nastąpiło zakończenie uroczystości.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości były dla wszystkich uczestników ciekawą lekcją patriotyzmu oraz wyjątkową okazją do wspólnego świętowania 100-lecia ważnych dla każdego Polaka wydarzeń.

 

Roman Jaskulski

Karolina Duleba