Dzisiaj jest wtorek, 25 czerwca 2019r. Imienieny Łucji i Wilhelma
Rozwijanie czytelnictwa w Szkole Podstawowej w Koźminku

Rozwijanie czytelnictwa w Szkole Podstawowej w Koźminku

W piątek 8 czerwca, o godz.10.00 uczniowie Szkoły Podstawowej im. A.Mielęckiego w Koźminku przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji masowego czytania "JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM".  W tym samym czasie uczniowie z całej Polski zebrali  się w swoich szkołach lub poza nimi, aby wspólnie czytać swoje ulubione książki., ustanawiając  przy tym rekord czytania w jednym momencie.

Akcja została zorganizowana przez Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich oraz redakcję  miesięcznika „Biblioteka w Szkole".

Głównymi celami akcji jest zwrócenie uwagi na diagnozowany przez coroczne badania Biblioteki Narodowej systematyczny spadek czytelnictwa wśród dorosłych Polaków (powyżej 15. roku życia), wykorzystanie masowej akcji do pokazania większej aktywności czytelniczej dzieci i młodzieży, a także promocja czytania książek wśród uczniów oraz inicjowanie mody na czytanie.

Zebraliśmy się na boisku szkolnym i tak jak to jest w założeniach akcji przez około dziesięć minut czytaliśmy. Każdy przyniósł swoją książkę, taką którą lubi i którą chętnie podzieliłby się z innymi.
Po 10 minutach czytania uczniowie z klas IV - VII i oddziałów gimnazjalnych wrócili na lekcje, natomiast dzieci z klas I - III wzięły udział w SPOTKANIU BAJKOWYM. Było ono podsumowaniem realizacji projektów w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Realizując projekty uczniowie wykonywali różne zadania. Przygotowali wspólnie z wychowawcami gazetki, słownik trudnych, baśniowych pojęć, magiczne różdżki, pacynki, zakładki do książek, baśniowy kącik w sali lekcyjnej, inscenizację baśni,  a także napisali alternatywne zakończenia bajki o królewnie.

Podczas „bajkowego spotkania" zostały ogłoszone wyniki plastycznego konkursu „Moja ulubiona postać z bajki", a także przeprowadzone konkursy „Piękne czytanie to też sztuka" i „Bajkowy bohater". Zadaniem uczniów biorących udział w tych zmaganiach było jak najpiękniejsze przeczytanie fragmentu wybranej bajki lub baśni oraz przygotowanie ciekawych przebrań.

Uczniowie obejrzeli także prezentację przedstawiającą książki, które zostały przez nich umieszczone na liście zakupowej.

Poprzez realizację projektów staraliśmy się przekonać uczniów o tym, że  słowo drukowane we współczesnym świecie może dostarczyć młodemu pokoleniu wiele niezapomnianych i głębokich wrażeń oraz może być źródłem radości, kreatywności i satysfakcji. 

Podejmowane w ramach projektów zadania miały pokazać uczniom, że warto poświęcić trochę czasu książce, bo nic tak nie rozwija jak czytanie.

 

G.Siewieja