Dzisiaj jest wtorek, 18 lutego 2020r. Imienieny Symeona i Konstancji
Uroczystości w Obozie Zagłady Kulmhof

Uroczystości w Obozie Zagłady Kulmhof

W dniu 10 września 2019 r. delegacja z Gminy Koźminek wzięła udział w uroczystościach na terenie Byłego Obozu Zagłady Kulmhof w Lesie Rzuchowskim w Chełmnie nad Nerem, związanych z upamiętnieniem pomordowanych.

Gminę Koźminek reprezentowali: Karol Matczak i Monika Nowak (Urząd Gminy Koźminek), Poczet Sztandarowy OSP Koźminek w składzie Druhowie: Jan Tomaska, Jacek Szmaja i Zbigniew Nowak oraz harcerze ze Szkoły Podstawowej z Koźminka: Maria Owczarek i Justyna Piorunowska. Delegacja udała się do Chełmna nad Nerem na zaproszenie Wójta Gminy Grzegorzew Pani Bożeny Dominiak.

Obóz Zakłady Kulmhof to miejsce kaźni około 200 tysięcy ludzi pomordowanych przez hitlerowców w czasie drugiej wojny światowej: Polaków, Żydów, Cyganów, Jeńców Radzieckich oraz Dzieci Czeskich. Do Chełmna wywieziono również dużą grupę Żydów z Koźminka. Esesmani mordowali ludzi przy użyciu spalin z samochodów. Pierwszych Żydów mordowano w kościele w Chełmnie. Zamordowanych zakopywano w Lesie Rzuchowskim.

Z uwagi na deszczową pogodę w tym roku zmieniono przebieg uroczystości. W Lesie Rzuchowskim, miejscu pochówku pomordowanych przybyłe delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze przed ściana pamięci. Następnie wszyscy udali się na mszę świętą do kościoła w Chełmnie. Mszę celebrował Biskup Ordynariusz Diecezji Włocławskiej Wiesław Alojzy Mering.

W uroczystości wzięli ponadto udział min. m.in. przedstawiciele ambasad i konsulatów z Austrii i Rosji, Poseł RP Leszek Galemba, Poseł RP Tomasz Piotr Nowak, Wicewojewoda Wielkopolski Aneta Niestrawska, Biskup Diecezji Włocławskiej Wiesław Mering, delegacja Starostwa Kolskiego, delegacja Urzędu Miejskiego w Kole oraz urzędów kolskich gmin, przedstawiciele wielu innych miast i gmin, duchowieństwo, młodzież szkolna i kombatanci.

Uroczystości w Chełmnie nad Nerem są organizowane już od szesnastu lat.

Fot. K. Matczak i M. Nowak