Dnia 28 czerwca bieżącego roku, dokonaliśmy przeglądu obiektów sportowo – rekreacyjnych, w poszczególnych sołectwach na terenie Gminy Koźminek.

Część z nich jest pięknie zadbanych, widać gospodarską rękę Sołtysa i mieszkańców. Niestety, z przykrością odnotowaliśmy również takie, których widok rodzi wątpliwości o sens poczynionych starań i wydatków poniesionych na ich budowę.  Wysokie chwasty, zniszczone zabawki, mnóstwo śmieci … smutny widok.

Czasem mieszkańcy sołectwa naciskają samorząd, by ten zorganizował na ich terenie plac zabaw, boisko czy inną infrastrukturę – ze środków publicznych. Zdarza się też, że potem  zupełnie z niej nie korzystają, nie troszczą się i oczekują, że to przysłowiowy „urząd” będzie dbał o te przestrzenie.

Szanowni Państwo, sam fakt, że coś jest na gminnym terenie i ze środków wspólnoty, nie oznacza, że nie można się tym zaopiekować. Nie ma zakazu zrobienia porządku, skoszenia trawy, zabrania śmieci. Wielu z Państwa ma w domu kosiarkę, którą w kilka minut można uporządkować trawę na niewielkim placu. Jednak nie robi tego nikt, pozwalając na niszczenie pięknego skwerku. To dla Państwa pociech inwestujemy w te miejsca. Jeśli nie widzą Państwo takiej potrzeby – jest wiele sołectw, które z przyjemnością zaopiekują się placem zabaw, bo będzie to radość i przyjemność a jednocześnie edukacja dla dzieci, że dobro wspólne to także ich dobro.

Proszę się zatem nie dziwić, że poważnie rozważamy zmianę lokalizacji niektórych placów.

Oczywiście – wielu odezwie się mówiąc, że to obowiązek samorządu, by dbać o gminne tereny. Owszem, ale do wszystkich spraw samorząd ma jednostki organizacyjne oraz pomocnicze (sołectwa), które powinny stanowić aktywne ogniwa społeczności. Poza tym, na każdym terenie, na którym powstały m.in. place zabaw – są tzw. Grupy Odnowy Wsi (mające swoje strategie, cele, obowiązki …), by sołectwa te mogły otrzymać wsparcie z programu Pięknieje Wielkopolska Wieś. I cóż z tego, że są?