W środę, 15 września 2022 r. w Chełmnie nad Nerem, na terenie byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Lesie Rzuchowskim odbyła się uroczystość upamiętniająca pomordowanych przez hitlerowców Polaków, Żydów, Romów i Sinti, Jeńców Sowieckich i Dzieci Czeskich. Obóz Kulmhof był pierwszym niemieckim obozem natychmiastowej zagłady, trafiła tu również duża grupa Żydów wywiezionych z Getta w Koźminku.

Gminę Koźminek, na zaproszenie Wójta Gminy Grzegorzew Bożeny Dominiak reprezentowali: Włodzimierz Karasiński - Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Koźminek, Jarosław Tomies – Radny Gminy Koźminek, Agnieszka Pawelec – Instruktor ds. kultury w Gminnym Centrum Kultury w Koźminku, Poczet Sztandarowy w składzie Druhowie: Jan Tomaska, Jacek Szmaja i Sylwester Szczygiecki oraz harcerki ze Szkoły Podstawowej w Koźminku: Maja Kołodziejek, Celina Tomczak i Kinga Janiak.

Uroczystość rozpoczęła się od Mszy św. w intencji Pomordowanych w Obozie i ofiar II Wojny Światowej której przewodniczył Ksiądz Biskup Senior Wiesław Alojzy Mering. Po Eucharystii delegacje udały się w miejsce pochówku pomordowanych, gdzie przy Ścianie Pamięci złożono kwiaty i zapalono znicze. Zakończeniem uroczystości była wspólna Agapa z Księdzem Biskupem w Świetlicy Wiejskiej w Ladorudzku.

 

A. Pawelec